The Film Independent Spirit Awards unveiled their 2023 nominees for television Tuesday morning. The reveal marks a previously announced expansion of the TV categories, as well as a move to gender-neutral acting races this year in both television and film, the latter of which were revealed last month during the Spirits’ film nominations.

The organization has combined both actor and actress in TV’s Best Lead Performance in a New Scripted Series, and in the new category of Best Supporting Performance in a New Scripted Series.

Related Story

Spirit Award Noms 2023: ‘Everything Everywhere All At Once’ Leads & Will Vie For Best Picture With ‘Bones And All’, ‘Our Father, The Devil’, ‘Tár’ & ‘Women Talking’

Billions star Asia Kate Dillon announced the nominees this morning on Film Independent’s YouTube channel.

ABC’s Abbott Elementary, FX’s The Bear, Apple TV+’s Severance and HBO/HBO Max’s Station Eleven led with three nominations each, including in Best New Scripted Series. Pachinko landed the sole nomination for Best Ensemble Cast in a New Scripted Series and also was nominated for Best New Scripted Series.

Last year, the Spirits honored FX’s Reservation Dogs with both the Best New Scripted Series and Best Ensemble Cast in a New Scripted Series awards. The acting honors, split into female and male categories, went to Thuso Mbedu for Amazon’s The Underground Railroad and Lee Jung-jae for Netflix’s Squid Game, respectively. The Best New Non-Scripted or Documentary Series award went to HBO’s Black and Missing from Soledad O’Brien and Geeta Gandbhir.

The 38th annual awards ceremony will be held on the beach in Santa Monica on Sunday, March 4.

Here is the complete list of TV nominees.

BEST NEW SCRIPTED SERIES

The Bear 

Creator/Executive Producer: Christopher Storer; Executive Producers: Joanna Calo, Josh Senior, Hiro Murai, Nate Matteson; Co-Executive Producer: Rene Gube 

Pachinko 

Creator/Executive Producer: Soo Hugh; Executive Producers: Michael Ellenberg, Lindsey Springer, Theresa Kang-Lowe, Richard Middleton, Justin Chon, Kogonada; Co-Executive Producers: Dani Gorin, Sebastian Lee, David Kim, Ethan Kuperberg 

The Porter 

Creators/Executive Producers: Marsha Greene, Annmarie Morais, Arnold Pinnock; Creator/Co-Executive Producer: Bruce Ramsay; Creator: Aubrey Nealon; Executive Producers: Ian Dimerman, Jennifer Kawaja, Charles Officer, R.T. Thorne, Aml Ameen, Bruno Dubé, Alfre Woodard, Rose Catherine Pinkney, Devin Griffin; Co-Executive Producers: Elise Cousineau, Andrea Glinski, Steve Cochrane, Daphne Park 

Severance 

Creator/Executive Producer: Dan Erickson; Executive Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Jackie Cohn, Mark Friedman, Andrew Colville, Chris Black, John Cameron; Co-Executive Producers: Jill Footlick, Kari Drake 

Station Eleven 

Creator/Executive Producer: Patrick Somerville; Executive Producers: Jessica Rhoades, Scott Steindorff, Dylan Russell, Scott Delman, Jeremy Podeswa, Hiro Murai, Nate Matteson; Co-Executive Producers: David Nicksay, Nick Cuse 

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES

Pachinko 

Ensemble Cast: Soji Arai, Jin Ha, Inji Jeong, Minha Kim, Kaho Minami, Lee Minho, Steve Sanghyun Noh, Anna Sawai, Jimmi Simpson, Yuh-jung Youn 

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES

Children of the Underground 

Executive Producers: Dan Cogan, Liz Garbus, Jon Bardin, Ted Gesing, Gabriela Cowperthwaite, Kate Barry; Co-Executive Producer: Julie Gaither 

Mind Over Murder 

Executive Producers: Marc Smerling, Nanfu Wang, Max Heckman, Chad Mumm, Mark W. Olsen, Nancy Abraham, Lisa Heller, Sara Rodriguez 

Pepsi, Where’s My Jet? 

Executive Producers: Nick Boak, Andrew Renzi, Andrew D. Corkin, Theo James, Andrew Fried, Jordan Wynn, Dane Lillegard, Sarina Roma; Co-Executive Producer: Jeremiah Murphy 

The Rehearsal 

Creator/Executive Producer: Nathan Fielder; Executive Producers: Dave Paige, Dan McManus, Christie Smith; Co-Executive Producers: Carrie Kemper, Eric Notarnicola 

We Need to Talk About Cosby 

Executive Producers: W. Kamau Bell, Andrew Fried, Katie A. King, Vinnie Malhotra, Dane Lillegard, Sarina Roma, Jordan Wynn; Co-Executive Producer: Geraldine L. Porras 

BEST LEAD PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

Aml Ameen  — The Porter 

Mohammed Amer — Mo 

Quinta Brunson — Abbott Elementary 

Bridget Everett — Somebody Somewhere 

KaMillion — Rap Sh!t 

Melanie Lynskey — Yellowjackets

Himesh Patel — Station Eleven 

Sue Ann Pien — As We See It 

Adam Scott — Severance 

Ben Whishaw — This is Going to Hurt 

BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

Danielle Deadwyler — Station Eleven   

Ayo Edibiri — The Bear 

Jeff Hiller — Somebody Somewhere 

Gbemisola Ikumelo — A League of Their Own 

Janelle James — Abbott Elementary 

Ebon Moss-Bachrach — The Bear 

Frankie Quiñones — This Fool 

Sheryl Lee Ralph  — Abbott Elementary 

Molly Shannon  — I Love That For You 

Tramell Tillman  — Severance 

Must Read Stories

HBO Max Content Purge Continues With ‘Westworld’, ‘Love Life’, ‘Minx’ & ‘The Nevers’

Spirit Awards TV Noms List: ‘Abbott Elementary’, ‘Pachinko’, ‘Severance’ & More

Jeff Zucker, RedBird & Abu Dhabi’s IMI Set Joint Venture With $1B For Media & Sports

Tony Awards To Air Live From Washington Heights, Miles From Times Square; Date Set

Read More About:

Source: Read Full Article